Ennek egyik mdszere a numerolgia, amely megadja a kulcsot ahhoz, hogy vltoztatni tudjunk az letnkn. Alap szinten lehetsget ad arra, hogy megismerjk szemlyisgnket, magasabb mgikus szinten azonban a szmok mgijt alkalmazva komoly vltozsokat indthatunk el, gondoljunk csak Abramelin mgijra s az egykor oly divatos szmngyzetekre.
Egyes mitolgikban a vilgtojs sztvlsakor a fels hjdarabbl ltrejn a fels g, vagy az egsz gbolt, az als felbl pedig az als g vagy a fld. A tojs srgjbl jn ltre a Nap, a fehrjbl a Hold. (Sok teremtsmtoszban tallkozhatunk a tojs szimblummal. Tbbek kztt a sintoizmusban, a sumr, a grg, az egyiptomi, a hindu, a knai s a finn mitolgikban. A vilgtojs a kozmikus szlets jelkpe, feltretlenl ltalban androgn jelleg, de lehet ni jelkp is, a megjuls, szlets s a Fld jeleknt. A trtnetek szerint ltalban egy madr vagy kgy alak istensgtl megtermkenylve a ni istensg, szintn llatalakban tojja az stojst, amibl a vilg keletkezik. Esetenknt az svzbl a szrazra felhozott tojsbl kel ki az els ember, ltalban a Napisten, aki ksbb agyagbl jabb tojsokat forml, vagy sajt magt megtermkenyti, esetleg kettosztja, megteremtve ezzel a tbbieket.)
Egy msik hres kelta “kr”, Arthur kirly kerekasztala, ami az egyenlsget szimbolizlta. Minden lovag egyenrangknt vett rszt a tallkozkon. Mindnek sajt helye volt, amit a bevsett nven tl semmi sem klnbztette meg a tbbiektl.
A modern mgiban a nulla a Plt uralma al tartozik.
A kettes szm a kiegszls, a mozgs, a dualits s a harmnia jele s a Hold szma. A kapcsolatok, kapcsoldsok, a zene, a kltszet az anyasg jelkpe. A brdok s a hallgatsg kztt ltrejv mgikus szvedk szimbluma.
A kelta hagyomny szerint amit hromszor elvgeztek az mgikusan olyan ersen ltrejtt, hogy csak egy nlnl nagyobb hrmassg kerekedhetett fl, ha ez nem trtnt meg, akkor a dolog a vilg vgezetig ki fog tartani.
Daghda isten hrom lnya (mindhrman Brighid nven), a hadistennk, Morrighan, Macha s Badb, vagy Eire, Fodhla s Banbha mind az istenn hrom alakjra, s a hold hrom fzisra utalnak. A triskele hrom karja szintn ennek a szmnak az erejt hangslyozza. A hrmas a Jupiter szfra uralma al tartozik.
A druidk csak a pratlan szmokat tekintettk kiegyenslyozottnak, a pros szmokat nem hasznltk mgikus clokra. A hrmas az eget, a fldet s a tengert is jelkpezte szmukra. Rendszerkben az g (leveg) a fels, a fld (fm) a kzps s a tenger (vz) az als rgi volt. Ezek egysgbl jtt ltre a fizikai sk, s vlt lthatv az anyagi vilg, a tz szikrjnak segtsgvel, ami mr a ngyes szmra utal.
A ngyes a teremtett vilg, az alapelemek, az gtjak s az vszakok szma. A numerolgiban az Urnuszhoz tartozik. rorszg ngy tartomnya, Ulster, Lenster, Connaught s Munster megfelel a napkerk ngy szeletnek, az atlantiszi vros alaprajznak. Ahogyan a np csak a fkirly sszefog erejvel lhetett bsgben s termkenyen, gy a ngyes is csak az tssel, a kzpponttal lehet harmnikus.
A krbe rt kereszt, a napkerk vagy Wotan-kerk az atlantiszi eredet npek szimbluma. A Culdee-i keresztnysg jelkpnek is fontos eleme volt. A ngy rszre osztott kr a pognysg, a kereszt pedig a keresztny valls jellje, ezek tvzsnek eredmnyeknt jtt ltre a krbe rt kelta kereszt. A kelta kereszteket kbl faragtk s emlkmveken, szent helyeken lltottk fel. A legnagyobbak Iona s Aberlemno monostorainl lltak.
A napkerk vonalai a ngy gtj, az v ngy vszaka a ngy selem, kzepe az isteni er, a tkletessg s az tdik elem szimbluma. A napplya ngy nagy llomst is jelli. Az atlantiszi vros jele a ngy rszre osztott kr, az g s a fld harmnijnak kifejezje volt. (A vndorl npek strainak s az si vrosoknak egyarnt kr volt az alaprajza.)
A ngyes nem elg kiegyenslyozott szm, nmagban nem elg szilrd, kzppont nlkl nincs megtart ereje. Kell egy tdik, kiegszt, ami maga kr rendezi s sszefogja a tbbit. Ez az tdik elem, a Tr, az indiai tradci kshja. Az indiai mellett a knai s a kelta tradci is t elemet klnbztet meg, amik a vilg alapjt kpezik. Minden ebbl az t erbl pl fel. A druidk szerint ezek a vz (tenger), a fld (fm), a tz, a leveg (szl, g) s a termszet (fa). Az ts szm a mikrokozmosz s az ember jelkpe is.
Az rorszgi tartomnyfeloszts tdik tartomnya a Meath vagy Mide, itt ll Tara a kirlyi vr s ez az uralkod szkhelye. Innen suhint kardjval az Ard R a ngy gtj fel, hogy hatalmt biztostsa s megadja a megfelel alapot a fizikai skon val uralkodsra. Az ts a Merkr bolyg uralma al tartozik. A Merkr az Urnusz alsbb szint, fizikai oktvja. Segt lehozni a fldre a ngyes ltal szimbolizlt tulajdonsgokat. Az ts megfelelje a modern mgiban az tg csillag, a pentagramm.
A hatos szmnak nincs kzppontja. A nyugati tradciban a Vnusz uralja. A keltknl nem voltak szerelemistenek, nem tartottk szksgesnek, hogy egy ilyen termszetes dologhoz segtsget krjenek.
A kzpkori mgiban a vgzet szmnak tartottk, a teremt s a teremtett kztti klnbzsg s ellentt megnyilvnulsnak. Az ts az elv, a hetes a megvalsuls. E kett kztt foglal helyet a hatos, maga a teremts, mert Isten hat nap alatt teremtette a vilgot.
A zsid np ltal hasznlt szimblum, a hexagram kt egymsba tolt hromszgbl ll. Ez az g s a fld harmnija, a makrokozmosz jelkpe. Az idk folyamn a hatos a Fenevad, az Antikrisztus s a ksrts szmv is vlt.
A hetest szinte minden kultrban szent szmknt tiszteltk. Ez a szm a Neptun bolyg uralma al tartozik.
Az r sziget meghdti, a partholnok ht vig vndoroltak. Egy ksbbi np, Mil fiai pedig, amikor az r fldre lptek, olyan tzet gyjtottak, ami ht vig gett, s az orszg sszes tbbi tzt errl gyjtottk meg. Brian s Cian isten harcban a knyrg Cian-t akkor is megln Brian, ha az htszer tmadna fel. Ksbb pedig, amikor Brian s testvrei elfldelik a testt, htszer kell ezt megtennik, mert mindig jra kibukkan.
De szmtalan ms pldt is tallhatunk a trtnetekben a hetes szm jelentsgre. Ht foka volt a smnltrnak, ht menyorszgot, ht bolygt s a vilgfnak ht gt klnbztettk meg. A mesebeli srknynak ennyi feje van, a zenei hangsorban ennyi hang tallhat s a szivrvny is ennyi sznbl ll. Egyiptomban a hetest az rk let szimblumnak tartottk. A keresztny tradci hrom isteni s ngy sarkalatos ernyt llt szembe a ht f bnnel. A magyaroknak ht vezre s ht trzse volt, ami szakrlis jelentsg, s az isten ltal kldttekre utal.
A nyolcas a vilgmindensg rendjt, s a kozmikus egyenslyt szimbolizlja. A hindu Visnunak ennyi karja volt s Sivnak ennyi alakja ltezett. A buddhizmusban nyolc kllje van a Tan kereknek. A hinayana buddhizmus hvei a ngy nemes igazsg mellett a nemes nyolcrt svny kvetsvel rik el a megvilgosodst. Az keresztny tantsok szerint Krisztus a nyolcadik napon tmadt fel, gy ez a szm az jjszlets jelkpv is vlt. Ez a szm a Szaturnuszhoz tartozik.
Az si eurpa mgikus tradcijnak jjszletett vltozata, a modern termszetvalls, azaz a Wicca nyolc szakrlis nnepet klnbztet meg. Az vet nyolc rszre osztja, a kt napfordul, a kt napjegyenlsg s ezek felezpontjai ltal.
A kilences a hromszorosan szent hrmas szmbl vezethet le. A druidknak kilenc beavatsi fokozata volt, s a hrmashoz hasonlan ezt is szent szmnak tartottk.
Nhny mitolgiban, tbbek kztt a germn npeknl nem ht, hanem kilenc gi vagy alvilgi szfrt klnbztettek meg. Ennyi angyali szfra van, s kilenc hnapig tart a terhessg az embernl. Ez a szm a Mars hatsa alatt ll.