Drakula
tundy 2007.09.26. 12:41
forrs: http://www.freeweb.hu/beluard/
A hallspadt Drakula ksrteties alakja, (vrtõl cspgõ, tûhegyes fogaival) a horror-irodalom jelkpes figurja.
Akirõl mintztk nem kevsb vrszomjas alak, akire hazjban nemzeti hõsknt emlkeznek.
"Iszonyat s rettegs fogott el, amikor lttam, hogy a frfi lassan kimszik az ablakon, s arccal lefel araszol le a kastly faln a flelmetes szakadk fel. Sztterlt kpnyege mintha hatalmas szrny lett volna."
Jonathan Harker, az ifj angol gyvdbojtr pillantotta meg gy a holdvilgnl nemes vendgltjt egy vad, szikls tjon, valahol az erdlyi Krptokban, a mai Romnia terletn.
Drakula grf, (ez a spadt, magas, mindig feketben jr alak), mr elõzõleg is meglehetõsen klnsen viselkedett.
Amikor az õsi csaldi kastly alatti 300 mteres szakadkbl jszaka farkasvlts hallatszott, a grf szeme kigylt s felkiltott: - Hallgassa csak, dalolnak az jszaka gyermekei !
Amikor Harker elvgja magt borotvlkozs kzben, az idõsebb frfi “szemben dmoni õrlet lngjval" a torka utn kap, de amint megrinti a dbbent vendge nyakban lncon fggõ keresztet, visszahzza a kezt.
Harker kzvetlenl eme epizd elõtt vette szre, hogy br Drakula a szobban ll, nem lthat a borotvlkoz tkrben.
A grfhoz utaztban az utols llomson a fiatal angolt krlvettk a parasztok, “rdg", pokol" drmgtk, s sûrûn hnytk magukra a keresztet. Egyszer csak bezrva tallja magt a hatalmas romos vrkastlyba, melynek magas fekete ablakain egyetlen fnysugr sem hatol keresztl, s a bstyk csorba oromzata baljs fekete fogsorknt meredezik a holdsttte gbolt httere elõtt". Vendgltja, aki szemmel lthatan egyedl lakja a komor erõdtmnyt, csak jszaka mutatkozik. A rmlt Harker ktsgek kzt vergõdik, mert nem tudja, ltja-e mg valaha szlõhazjt.
Bram Stoker sikersztorija
Harker persze minden idõk egyik legnpszerûbb rmregnynek, a Drakulnak a fõhõse. A knyv 1897-es londoni megjelensekor azonnal kirobban sikert aratott, s azta is a bestseller-listk ln van. Szmos film, sznpadi mû s kpregny, sõt egy balett is feldolgozta, s a gyûlletes vrszv vmpr-grf trtnett emberek millii ismertk meg vilgszerte.
A regnybeli Drakula Angliba utazik hogy a vmprok kultuszt terjessze de vgl kudarcot vall, mert Harker megszkik a vrbl, s sszefog dr. Abraham van Helsinggel, a vmpirolgia holland szakrtõjvel. Egyedl Helsing tudja, hogy a szrny irtzik a napvilgtl, a fokhagymtl s a kereszt jeltõl. Azt is megtanulta, hogy a "halltalanokat", ahogy a vmprokat nevezik, csak a szvkn tszrt karval lehet elpuszttani.
vezredes legenda
Stoker vmprhistrija a flelmetes lnyekben val hit gazdag s kiterjedt hagyomnyra pl, amelynek gykerei egszen az kori egyiptomi s grg irodalomig nylnak vissza. Minthogy sok haldokl vrvesztesg miatt gyngl el, az egyszerû emberek bizonyra azt hittk, hogy a vrivs helyrelltja az erõt, sõt, az lõk vre letre keltheti a holtakat.
A Drakula regny legtbbet azonban a mlyen gykerezõ romn paraszti nphitbõl mertett. Az ottani uralkod valls, (az ortodox grgkeleti keresztnysg) tantsa szerint, aki a kikzsts tktl sjtva hal meg, az visszajr halott, “moroi" lesz mindaddig, amg az egyhz fl nem oldozza az tok all.
A helyi babonk ismerik emellett a “strigoi" nevû dmoni madarakat, amelyek csak jjel rplnek, emberi hsra s vrre hesen. A nphit gy tartotta, hogy a pestist is vmprok okozzk.
A romn legendk szerint bizonyos embereknek (pldul a trvnytelen vagy meg nem keresztelt gyermekeknek, vagy a hetedik fik hetedik fiainak) vgzete, hogy vmprr legyenek. A vmprnak hatalmban ll, hogy llatt (legtbbszr denevrr vagy farkass) vltozzk.
Nmelyik faluban a vmprsg gyanjba keveredik az, aki visszautastja, hogy fokhagymt egyen. Tulajdonkppen a vrivk jszakai tmadst a hz laki gy kerlhetik el a legbiztosabban, ha fokhagymval bedrzslnek minden ajtt s ablakot.
Stoker a londoni British Museumban folytatott intenzv kutatsai s a magyar tuds, Vmbry rminnal folytatott beszlgetsei rvn ismerte meg e hiedelmeket. De hatssal volt r a Hasfelmetszõ Jack-fle megoldatlan gyilkossgsorozat is, valamint bartsga az irodalmr s felfedezõ Richard Burtonnel, aki tbbek kztt tizenegy hindu vmprtrtnetet lefordtott.
Rejtett rzkisg
Sok kritikus lltja, hogy Viktria kirlynõ elfojtott szexualits korban az erotikus tartalmak gyakran lczott formban jelentek meg. Stoker regnye ntudatlanul is rejtett szexulis jelentst hordoz a vmprok titokzatos s htborzongat jszakai tmadsban vres erõszak s az rzki tapasztalat irnti szenvedlyes svrgs elegyedik. Harkernek pldul nyilvnvalan tetszik, hogy Drakula hrom ifj kvetõje lmban meglepi: “Mind a hromnak ragyogan fehr fogai voltak, melyek gy villantak elõ rzki ajkaik mgl, mint rubinok kzl a gyngy. Volt bennk valami nyugtalant, valami vonz, de ugyanakkor hallosan fenyegetõ. A szvem mlyn getõ, bûns vgy bredt, hogy brcsak azok a vrpiros ajkak megcskolnnak..."
Ezt az rzki varzst s az jjel kborl vrszv "halhatatlanokrl" szl õsi babona ktsgtelenl htborzongat hatst Stoker regnyben mg egy fantasztikus elem erõsti: egy romn nemzeti hõs hihetetlen, de igaz trtnete. Valban, Drakula maga dicsekszik Harkernak a trkk ellen vitzl harcol hazafias õsvel, azzal a zsarnokkal, akit Karbahz Vlad nven ismer a trtnelem.
Egy kegyetlen hazafi
Az eredeti Drakula a XV. szzadban az Erdllyel szomszdos hegyvidki terlet, a Havasalfld fejedelme volt. Festmnyeken s fametszeteken megrktett arckpeinek tansga szerint vastag bajsz, horgas orr s nagy, meredt szemû frfi volt, a keresztsgben a Vlad nevet kapta, de Drakulnak is neveztk, mert csaldjnak cmerben “dracul", vagyis srkny gaskodott. E sznak trtnetesen “rdg" jelentse is van.
Fiatal korban tszknt a trkk fogsgba kerlt, ahol ellesett egy gytrelmes kivgzsi mdot, a karba hzst. E barbr bntets sorn az ldozat testn kihegyezett fakart vagy vas lndzst szrnak keresztl, majd fellltva a fldbe ssk, hogy lass knok kztt szenvedjen ki rajta.
1448-ban Vlad valsznûleg 18 ves volt csupn, amikor a trkk a havasalfldi trnra ltettk, de õ kt hnap mlva egy keresztny kolostor falai kz meneklt. Miutn a trkk bevettk Konstantinpolyt, az ortodox keresztnysg fõvrost, Vlad 1456-ban visszatrt rkltt trnjra, s ettõl kezdve ngy vig pldtlanul lelemnyes kegyetlensggel uralkodott. Egy alkalommal minden ok nlkl feldûlt egy vele barti viszonyban ll vrost, ennek 10 ezer polgrt megknoztatta, sokat karba is hzatott. Ekkor tett szert j ragadvnynevre: Tepes, vagyis "karbahz". Leghrhedtebb tmegmszrlst 1640 Szent Bertalan napjn kvette el, ekkor az egyik erdlyi vrosban 30 ezer embert hzatott karba.
Vajon Drakula kznsges szadista volt, vagy kegyetlen puszttsai mgtt politikai indtkot kell keresnnk ?
A vlasz valsznûleg: is-is. Amikor a trk udvar kvetei nem vettk le jelenltben a turbnjukat, megparancsolta, hogy szgezzk a koponyjukhoz, ez nyilvnvalan a fggetlensg arctlanul mersz kinyilvntsa volt. Brmily barbr volt, hrnevet szerzett a keresztny Eurpban, szmos Duna menti vrat foglalt vissza a trkktõl, s seregvel csaknem a Fekete-tengerig hatolt.
Az rem msik oldala, hogy miutn visszafordult csapataival, a sajt npe akarta hamistott levelekkel gyanba keverni, hogy sszejtszik a trkkkel. Drakult Corvin Mtys magyar kirly, se sz, se beszd, tizenkt vre lecsukatta. Lehet, hogy maguk a havasalfldiek undorodtak meg sajt uralkodjuk bntetõ mdszereinek bmulatos vltozatossgtl, amelybe az elevenen megfõzstõl s megnyzstl az getsig s a csonktsig minden belefrt.
Brtnvei alatt Drakula, aki fondorlatosan elbûvlõ szemlyisg lehetett, sszebartkozott õreivel, akik segtõkszen ellttk egerekkel s ms kis llatokkal, hogy a celljban karba hzhassa õket csak gy, a maga rmre. 1474-ben kiszabadult. Kt vvel ksõbb (immr harmadszor) bejelentette ignyt a havasalfldi trnra, de kt hnappal ezutn, 45 ves korban, mikor ismt rszt vett egy trkk elleni csatban, megltk. Fejt levgtk, s mzben konzervlva trfeaknt kldtk a szultnnak, testt jeltelen srba temettk.
A tovbblõ vmpr
Mirt hozta kapcsolatba Stoker Vlad Tepest, a Drakult a vmprizmussal ? A romniai parasztgyerekek nemzedkeit riogattk a “J legyl, vagy elvisz a Drakula" fenyegetssel.
Msrszt viszont az a hit is tovbb l az egyszerû npben, hogy Drakula, a hõs vezr valamilyen mdon visszatr, ha orszga slyos veszlybe kerl. Lehet, hogy a karba hz fejedelem vszzados legendja elbûvlte a szerzõt, aki regnyben fel akarta hasznlni az izgalmas nphagyomny motvumait, s be akarta mutatni Romnia ksrtetiesen szp, kietlen tjait.
Mindenesetre Stoker kitallt Drakula grfja szembeszegl az elmlssal. A nevt viselõ filmek, jtkok, sõt lelmiszerek tovbbra is jl fogynak a piacon.
Lugosi Bla magyar sznsz (a filmvsznon minden idõk leghresebb Drakulja) vagyont keresett szerepvel, de a morfium csaknem az egszet felemsztette. Amikor 1956-ban, hetvenhrom vesen meghalt, kvnsgra abban a vrs szatnszeglyes fekete kpenyben temettk el, amelyet a vmpr szerepben viselt.
Az 1980-as vek kzepe tjn kzztett, a porphyria nevû nagyon ritka betegsgrõl szl orvosi tanulmnyok felkavartk a vmprtrtnetek esetleges valsgalapja irnti rdeklõdst, a sajt jbl sokat cikkezett az n. “Drakula-krrl".
Valjban a porphyrinak csak a CEP nven ismert vlfaja vezet vmprszerû klsõ jegyek: hegyes fogak, erõs szõrzet, a fnnyel szembeni tlrzkenysg s vrszegnysg kialakulshoz. Mindssze hatvan ilyen esetet jegyeztek fel.
Mindenesetre a porphyria orvosi kutatsrl kzlt izgatott sajtbeszmolk mg egyszer bebizonytottk, hogy a kitallt Drakula-figura ma is ppoly mlyen megigzi a kzvlemnyt, mint a fiatal Harkert, aki a regnyben dbbenten teszi fel a krdst: “Mifle ember ez, vagy mifle teremtmny, emberbõrbe bjva ?"
|