Nostradamus
tundy 2007.06.28. 14:30
A legismertebb jvendmond....
Fl vezred tvlatbl sem merlt feledsbe a XVI. szzadi orvos s jvendmond, az 1503. december 14-n a franciaorszgi Saint-Rmy-de-Provence-ban szletett Michel de Nostradam - ismertebb nevn Nostradamus. Kilenc esztends volt, amikor zsid szrmazs szlei a katolikus hitre trtek, s a prizsi Notre Dame szkesegyhzrl kaptk a nevket. Az lnk fi gyorsan tanult - latint, grgt, hbert, matematikt - s asztrolgit. Galilei perbe fogsa eltt szz vvel Nostradamus mr a kopernikuszi vilgkp elmlett vallotta.
Szlei 1522-ben Montpellier-be kldtk, hogy orvosnak tanuljon. Hrom v mltn mr engedlyeztk neki, hogy orvosi gyakorlatot folytasson. Sajt gygymdjt, receptjeit alkalmazta, s rvid id alatt gygyti hrnvre tett szert. Ngy vi vndorls utn Montpellier-ben fejezte be tanulmnyait.
Nostradamus taln lete vgig megmaradt volna az orvosi hivats gyakorlsa mellett - klnsen, mivel fradhatatlanul kzdtt a pestis ellen - , ha itliai vndorlsai sorn ssze nem tallkozott volna egy ismeretlen ferencesrendi barttal. Megltta s leborulva ksznttte a szerzetest, mint leend ppt. s valban, Felice Prettit sok-sok v mlva, 1585-ben katolikus egyhzfv vlasztottk, s az V. Sixtus nevet vette fel.
Azokban az idkben ltalnosan elterjedt az asztrolgia alkalmazsa a gygyszatban - a gygyszerek elksztsnek s bevtelnek optimlis idpontjt igyekeztek kikvetkeztetni a csillagok llsbl. Felttelezhet, hogy Nostradamus ekkor jhetett r valamire, aminek segtsgvel ma is vilgszerte ismert jvendlseit, a Prfcik egyenknt ezer ngysorost elksztette.
Amikor II. Henrik francia kirly s felesge, Medici Katalin 1556-ban a kirlyi udvarba hvatta Nostradamust, mr ismert volt jslatairl. Ezek kz tartozott az a ngysoros is, amely megjvendlte a kirly tragikus hallt. azonban a kirlyi udvarbl ksbb visszatrt Salonba, s lete htralv rszben horoszkpokat ksztett elkel ltogatinak, valamint folytatta a ngysorosok rst.
A mgus mg sajt hallt is megjsolta(1566. jlius 2.). Azt mondta, hogy holtan fogjk tallni az gy s a pad mellett. s valban gy lett. Egyik este ert vett rajta a kszvny, s msnap reggel holtan fekdt kzel az rasztalhoz. llva temettk el a saloni ferencesek templomnak falba, majd miutn a francia forradalom alatt srjt felnyitottk, a Szent Lrinc templomban helyeztk rk nyugalomra. Srja s kpmsa ma is ott tallhat. A X/72. jvendlsben olvashat: "L'an mil neuf cents nonante neuf sept mois / Du ciel viendra un grand Roy d'effrayeur...", vagyis: az 1999-es v 7. hnapjban az gen eljn a rettegs nagy kirlya. Ez nyilvn a teljes napfogyatkozsra utal (amely nem a hetedik, hanem a nyolcadik hnapban trtnt ugyan, de Nostradamus nem szmthatott arra, hogy a ppa naptrreformot rendel el, s ennek kapcsn tz-egynhny nap eltnik a trtnelembl). Mig vita trgyt kpezi, hogy Nostradamus prftai tehetsggel megldott jvbelt, vagy kznsges sarlatn volt-e. A Prfcik tz Centurijnak ezer ngysoros jslata kzl tbb valra vlt, mg msok nem kvetkeztek be, jelents rszk pedig annyira homlyos, hogy lehetetlen bellk brmit kikvetkeztetni. A bevltnak tekinthet jslatok kz tartozik pldul a Npszvetsg felbomlsrl szl (I./47.), az irni sah letasztst megjvendl (I./70.) s az atombomba Hirosimra s Nagaszakira trtnt ledobst megjsol ngysoros (II./6.). A "mellfogsok" kz sorolhat egyebek kzt az a jslat, hogy "Napleon a XIX. szzad elejn megszllja Anglit s hossz ideig uralkodik a szigetorszgban".
|